Ochotu pomoci druhým poznamenala drahota

24 srpna, 2023

Letošní výnos veřejné sbírky Vzácní vzácným na Lékárna.cz už míří k pacientům se vzácnými diagnózami: Lékárna.cz právě rozdělila 515 tisíc korun mezi 9 pacientských organizací, které se starají o lidi se vzácnými diagnózami. „Do sbírky přispívají naši zákazníci, zaměstnanci a další lidé, kterým imponuje naše netradiční idea pomoci vzácným. Každou jednu darovanou korunu poctivě předáváme a jednou za rok dárcům skládáme účty, aby věděli, kde jejich peníze pomohly a že si jejich důvěry vážíme,“ říká Vladimír Finsterle, zakladatel Lékárna.cz.

Nejsilnější vlnu finanční pomoci zaznamenala Lékárna.cz v covidovém roce 2021, kdy za půlrok získala téměř 8x vyšší sumu  darů než ve srovnatelném období letos. Od loňského roku pak průměrný měsíční výtěžek sbírky klesá, na ochotě finančně pomáhat druhým se zřejmě citelně podepisuje inflace a zdražování. „Právě proto je třeba poděkovat každému, kdo pošle padesátikorunu nebo stovku lidem, kterým osud nedopřál zdraví,“ zdůrazňuje V. Finsterle.

Největší lékárna na českém internetu se věnuje podpoře vzácných prakticky od prvního roku své existence, což je už 24 let. Stávající sbírka trvá už 3. rokem a na pomoc vzácným se v ní složilo cca 36 000 dárců, kteří poslali dohromady celkem víc než 3 miliony korun. Získané příspěvky Lékárna.cz průběžně rozděluje na projekty pacientských organizací, které se starají o lidi se vzácnými diagnózami, spolupracuje celkem s 18. Náklady na organizaci projektu i provoz sbírky hradí ze svého zisku, nikoli z výtěžku sbírky. Sbírka stále pokračuje, připojit se může každý.

Letos Lékárna.cz ze sbírky podpořila tyto projekty pro  vzácně nemocné

Terénní a asistenční služby, rehabilitaci skupin pacientů, setkávání a vzdělávání rodin a pečujících, inkluzivní stipendia pro studenty s HAE, nákup elektrostimulátorů, letní tábor pro děti se syndromem Dravetové a také systémovou edukaci pacientů pro jejich aktivní účast ve správních řízeních pro vstup léčivých přípravků na vzácná onemocnění do úhrad dle nové legislativy. „Ty, kdo se snaží prosadit změny v systému péče o vzácně nemocné a zlepšit tak podmínky k životu všem těmto pacientům, také považuji za vzácné. Protože tohle úsilí pomůže všem vzácně nemocným: je to velmi vytrvalostní běh na dlouhatánskou trať s mnoha překážkami. Když se podaří, máme radost i my,“ dodává V. Finsterle. Proto v minulosti Lékárna.cz významně podpořila aktivity například České asociace vzácně nemocných a Klubu pacientů s cystickou fibrózou.

O těch, kdo se přidali ke sbírce Vzácní vzácným

  • Průměrná darovaná částka: 50 Kč
  • Nejvyšší dar: 1550 Kč
  • Největší počet darů od jednoho dárce: 38
  • Počet dárců: 36 318

Veřejná sbírka Vzácní vzácným:

  • Číslo sbírkového účtu: 1620432079/5500
  • Sbírka je osvědčena Magistrátem hlavního města Prahy pod čj. MHMP 1308271/2020

Kontaktujte nás

-
Dejte nám o sobě vědět, vítáme zajímavé nápady i lidi.

Kde nás najdete

Pears Health Cyber, s.r.o.
DOCK01

Voctářova 2449/5
180 00
Praha 8 – Libeň

Tel.: +420 724 600 779 (recepce)
Tel.: +420 724 600 705

IČ: 25784684
DIČ: CZ25784684

Podat oznámení

Ochrana osobních údajů
Sledujte nás na
Lékárna.cz
MojaLékaren.sk
Prima lékárna