Nedostupnost endiaronu vyvolává zbytečnou hysterii

12 října, 2023

Jeden z nejčastějších dotazů na lékárníky v online poradně Lékárna.cz se týká léku  Endiaron, který dlouhodobě patří k oblíbeným lékům na průjem a zároveň má na trhu  dlouhodobý výpadek bez jasného výhledu, kdy bude opět ke koupi. Volající se obávají, zda jsou jiné volně prodejné léky adekvátní náhradou oblíbeného Endiaronu. Obavy vyvrací šéfka online poradny Lékárna.cz Mgr. Pavla Horáková: „Na Endiaron byli lidé zvyklí, ale obejdou se bez něj - u velkého množství léků je náhrada jedné účinné látky jinou možná. U Endiaronu také.”

 

Endiaron patřil dlouhodobě mezi nejžádanější

Zákazníci Lékárna.cz se na lék Endiaron v online poradně opakovaně ptají, protože ho považují za nenahraditelný. Jeho výjimečnost podle odborníků spočívala v tom, že Endiaron obsahoval účinnou látku kloroxin, což je látka s dezinfekčním účinkem. Působí na zastavení množení a růstu bakterií, hub, plísní a kvasinek. Působí proti stafylokokům, streptokokům, giardiím, shigellam a trichomonádám. Byl vhodný k léčbě infekčního průjmu. Přesto je podle Pavly Horákové zbytečné podléhat hysterii z dlouhodobého výpadku: „Ano, endiaron byl oblíbený lék, nejžádanější a jediný lék s účinnou látkou cloroxin, takže adekvátní náhradu nemá. Lékárníkům ale v praxi Endiaron nechybí, protože existují další možnosti, jak účinně zastavit průjem, ať už to jsou léky, nebo zdravotnické prostředky,” říká Mgr. Horáková.

 

Jedinečný lék NEROVNÁ SE nenahraditelný lék

Pavla Horáková zmiňuje adekvátní dostupné volně prodejné náhrady na trhu: „K rychlé normalizaci funkce střeva v případě průjmu se hodí Tasectan, Enterol, Enditril či Hidrasec. Střevní peristaltiku pomáhá zpomalovat Imodium, Loperon či Lopacut. K vazbě škodlivin ve střevě lze podle ní využít Smectu, živočišné nebo rostlinné uhlí.“

Zákazníci si podle farmaceutky nechají poradit a na situaci si už zvykají. Za posledních 90 dní stoupl prodej léků na průjem v Lékárna.cz až o 80 %. Nejžádanější z léků na průjem jsou nyní mezi zákazníky Lékárna.cz Imodium, Enditril, Loperon.

Při výpadku léků Horáková upozorňuje, že panika často není opodstatněná: “Každý lék nahraditelný není, ale u velkého množství léků je možná generická substituce, co jsou léky se stejnou účinnou látkou, množstvím a lékovou formou jako originál.”

 

Lékárna.cz dbá o to, abyste se cítili dobře.

K vazbě škodlivin ve střevě lze využít:

  • Smectu ● živočišné uhlí ● rostlinné uhlí ● Enterosgel

Proti průjmu lze využít:

  • Tasectan ● Enterol ● Enditril ● Imodium ● Loperon

Kontaktujte nás

-
Dejte nám o sobě vědět, vítáme zajímavé nápady i lidi.

Kde nás najdete

Pears Health Cyber, s.r.o.
DOCK01

Voctářova 2449/5
180 00
Praha 8 – Libeň

Tel.: +420 724 600 779 (recepce)
Tel.: +420 724 600 705

IČ: 25784684
DIČ: CZ25784684

Podat oznámení

Ochrana osobních údajů
Sledujte nás na
Lékárna.cz
MojaLékaren.sk
Prima lékárna