Češi imunitu nepodceňují, odborníci upozorňují na správné užívání vitamínů

14 září, 2023

Odhodlanost Čechů posilovat imunitu na podzim je letos vysoká, prodeje doplňků stravy a vitamínů na podporu imunity v největší internetové lékárně v Čechách Lékárna.cz jsou o 40 % vyšší než ve stejném období loni (srpen-září). Nejžádanější je aktuálně vitamin C a roste zájem i o přírodní produkty, například Bachovy esence se oproti loňskému roku prodávají trojnásobně víc.

I když se zdá, že Češi péči o imunitu nepodceňují, dělají jednu chybu. „Nemůžeme čekat, že vitamíny se v těle doplní do 2 minut jako sprej na rýmu, nebo za 30 minut jako lék na horečku. Organismus je třeba nasycovat postupně. V případě vitamínů i minerálních látek tedy platí, že klíčem je prevence, nikoli jednorázové užití,“ upozorňuje lékárník z online poradny Lékárna.cz Ondřej Pleskot. Pokud tedy chceme na začátku školního roku nebo podzimu dostatečně silnou imunitu, je třeba začít doplňovat do těla vitamíny, minerály a jiné produkty na imunitu s dostatečným předstihem – ideálně měsíc předem. Pak má organismus čas se dostatečně nasytit potřebnými nutrienty a probudit imunitní systém.

Dlouhodobě ale Češi spoléhají víc na nárazové zvyšování příjmu vitamínů až v okamžiku prvních zdravotních obtíží. Aktuálně na ně zřejmě působí také informace o opětovné hrozně nákazou covidem a prudkém růstu počtu nakažených, protože prodeje přípravků na podporu imunity jsou na Lékárna.cz na začátku září trojnásobné oproti srpnu.

Zajímavostí je srovnání s prodeji stejného sortimentu v covidovém období: letošní prodeje jsou na pouhých 30 % prodejů tohoto sortimentu v covidovém roce 2021.

 

Obří dávky vitamínu C jsou zbytečné

Za poslední dny je z doplňků stravy na imunitu nejprodávanější Vitamin C. Jeho dávkování a vstřebatelnost jsou podle lékárníka mimořádně důležité. „Pokud dospělý užije ráno tabletu běžného vitamínu C 1000 mg, tak cca 750 mg vitaminu nedokáže tělo využít,“ vysvětluje ale O. Pleskot. Lékárníci z Lékárna.cz proto doporučují například při nachlazení, větší tělesné námaze či stresu užívat 4x denně maximálně 125-250 mg běžného vitamínu C. Optimální denní dávka pro zdravé dospělé je 80-100 mg a pro děti  50-100 mg. Nárazové dávce vitamínu C by se hlavně neměly zbytečně vystavovat děti.

 

Imunita kojenců a předškoláků

Maminky intenzivně řeší také imunitu kojenců a dětí v předškolním věku. Svědčí o tom vysoký nárůst prodeje Bachových esencí. „Bachovy esence jsou bezpečné vodní esence nezávadných bylin a rostlin, které lze podávat dětem od kojeneckého věku, dospělým i seniorům,” nabízí vysvětlení lékárnice Lékárna.cz PharmDr. Kamila Horníčková. Doporučuje na podporu imunity dětí také vitamín C z aceroly, šípku, camu-camu a rakytníku. Právě podle  jejího mínění vy se děti neměly zbytečně vystavovat nárazové dávce vitaminu C.

 

O vitamínu C

Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu, ke správné funkci cév, činnosti nervového systému a psychiky, ke správné látkové přeměně důležité pro tvorbu energie, zvyšuje vstřebání železa, je významný antioxidant. Člověk dokáže vstřebat přes střevní sliznici v ideálním případě do 250 mg C vitamínu po dobu zhruba 4-6 hodin Nejvyšší vstřebatelnost mají podle výrobců lipozomální formy Vitamínu C. Vhodnou alternativou jsou i ty s postupným uvolňováním.

Kontaktujte nás

-
Dejte nám o sobě vědět, vítáme zajímavé nápady i lidi.

Kde nás najdete

Pears Health Cyber, s.r.o.
DOCK01

Voctářova 2449/5
180 00
Praha 8 – Libeň

Tel.: +420 724 600 779 (recepce)
Tel.: +420 724 600 705

IČ: 25784684
DIČ: CZ25784684

Podat oznámení

Ochrana osobních údajů
Sledujte nás na
Lékárna.cz
MojaLékaren.sk
Prima lékárna