Praha (4. listopadu 2013) – Češi nechtějí být tlustí, líní a nemocní. Jen potřebují pomoci na cestě ke zdraví a změně životního stylu. Tuto pomoc nyní nově očekávají od internetu a mobilních aplikací, protože lékaři na jejich problémy nemají tolik času, kolik by si představovali. Vyplynulo to z průzkumu názorů mezi lidmi zajímajícími se zdraví, který v září 2013 realizoval portál o zdraví Ordinace.cz.
Z průzkumu vyplývá, že na cestě k lepšímu zdraví lidem chybí podpora a motivace. Pouhá třetina nemá problém se změnou začít a udržet ji. Obě skupiny však zdůrazňují, že specializované programy dostupné na internetu nebo v mobilním telefonu a drobné výhody od zdravotních pojišťoven by jim změnu životního stylu usnadnily. Ještě v roce 2011, kdy byl proveden obdobný průzkum, čekali lidé pomoc výhradně od lékařů a odborníků. Obdobně respondenti hodnotí i svůj přístup k preventivní zdravotním prohlídkám – aktivně se o ně zajímá 62 % respondentů, občas 21 % a zlepšili by se, kdyby jim byly doporučované nebo připomínané. V internetovém průzkumu odpovídalo 211 respondentů z celé ČR.
Na trend reaguje například mobilní aplikace Doktor v kapse, kterou vyvinula a nyní testuje společnost Pears Health Cyber. Je to jednoduchá vzdělávací aplikace, která poskytne základní informace, rady a doporučení. Pacienty může aktivně provádět změnami režimu, stejně jako připomínat užívání léků. Lékařům ušetří čas s edukací pacienta, protože základní informace dostane pacient do mobilu a časový prostor lze využít ke konzultaci konkrétních problémů.
Mobilní telefon je jako nosič zdravotních informací vybraný záměrně – lidé ho mají stále u sebe a očekává se v blízké budoucnosti posilování tohoto trendu také u starších lidí. Ostatně právě výše uvedený průzkum signalizuje, že zájem o elektronickou podporu změn životního stylu je ve věkové kategorii od 40 let výše a nejsilnější ve věkové skupině 51-60 let.
Společnost Pears Health Cyber vytvořila pilotní aplikaci Hypertenze pro platformy iOS a Android. Ačkoli jde pouze o pilotní aplikaci, tedy s omezenými funkcemi, má aktuálně už přes 440 stažení z AppStore a přes 120 stažení z GooglePlay. Navíc se držela několik týdnů v top pozicích sekce Zdraví&Fitness; nejvýše dokonce na sedmém místě. Považujeme to u tohoto typu aplikací za úspěch, potvrzení, že pacienti takové pomocníky potřebují. A podněty od jejich uživatelů mohou další vývoj aplikace významně ovlivnit.
Další fakta z průzkumu názorů:
- Mohli nebo chtěli byste žít zdravěji? Ano 95 %
- Jste ochotni udělat ve svém životě změnu ve prospěch svého zdraví? Ano 88 %
- Mluvíte s lékařem o svém životním stylu v souvislosti s vaším zdravotním stavem?
a) Často, apeluje na změnu 5 %
b) Sám se aktivně ptám 22 %
c) Lékař mne instruuje 13 %
d) Od lékaře mám málo informací, zajímalo by mne víc, ale nemá na mne čas 45 %
- Jak byste zhodnotili svůj zdravotní stav?
a) Jsem v dobré kondici 15 %
b) Průměrný 70 %
c) Špatný 15 %.