Praha, 21.8.2013 – Interaktivně prostřednictvím internetu se v Čechách a na Slovensku ve své odbornosti vzdělává každý druhý diabetolog, a to na vzdělávacím portálu Euni Dia Special. Ten za svůj největší úspěch v pátém roce své existence považuje především to, že právě skupinu diabetologů pro online vzdělávání získal. „Čeští diabetologové jsou v průměru vyššího věku a svět počítačů, internetu nepřijímají jako výhodu a každodenní potřebu. Podařilo se nám tento stereotyp zlomit a dostali jsme do 90 % diabetologických ordinací moderní formu odborného vzdělávání. To považuji za velký úspěch,“ shrnuje pětileté výsledky portálu Vladimír Finsterle, majitel společnosti, která Pears Health Cyber, která portál provozuje pro Českou i Slovensku diabetologickou společnost.
Euni Dia Special užívá v Čechách aktivně asi 600 diabetologů a na Slovensku 180. Portál má větší ambice, než nabízet pouhý přehled posledních novinek z oboru diabetologie, aktuality v léčbě diabetu, nejnovější studie s odbornými komentáři i překlady zahraničích publikací. Zařazuje i nejlepší přednášky z probíhajících kongresů a zpracovává témata, která odborníci chtějí nebo potřebují sledovat. „V Čechách jsme reagovali na potřebu informací o vývoji jednání se zdravotními pojišťovnami na problematiku úhrad, na Slovensku zase na indikační omezení a jejich dopady do práce,“ doplňuje Karel Klodner, odborný poradce pro rozvoj portálu, a zdůrazňuje: „Díky interaktivitě jsme dokázali nejen rychle zanalyzovat potřeby diabetologů, ale také zaplnit znalostní mezery, které průzkum signalizoval. Byť je diabetologie interní obor, čeští diabetologové právě v interně cítili své znalostní mezery. Nasazením tematické sekce Diabetik-interní pacient tuto mezeru aktuálně zaplňujeme. Obdobně jsme na Slovensku řešili rychlou potřebu informací o hypoglykemii.“
„Je to nejrychlejší cesta, jak dostat zahraniční odborné novinky ze zahraničí k českým diabetologům, kteří v běžném provozu nevěnují cizojazyčným publikacím tolik pozornost. Portál jim je přinese v češtině takřka obratem. Kladně hodnotím i zájem o záznamy přednášek, videorozhovory s osobnostmi diabetologie, stejně jako prostor věnovaný tématům, které sice přímo nesouvisí s léčebnou praxí, ale diabetologie se dotýkají. Úroveň vzdělávání na portálu roste a na konci pátého roku se blíží úrovni odborných zahraničních projektů,“ zhodnotil prof. Štěpán Svačina, přednosta III. Interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu VFN v Praze.
O diabetu a diabetologii v ČR
V České republice se léčí na diabetes přibližně 8-9 % populace (v roce 2011 to bylo více než 825 000 osob a meziroční nárůst v počtu registrovaných diabetiků byl zhruba 25 tisíc osob). Diabetes mellitus (cukrovka) je chronické onemocnění, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru (glukózy) v krvi. Každý, u koho byla zjištěna nějaká forma cukrovky, by měl být v pravidelné péči lékařů. Jedině včasná diagnóza a léčba diabetu může předejít závažným komplikacím.
Procento léčených diabetiků dlouhodobě roste. Většina diabetických pacientů byla v péči diabetologických ordinací (81,6 %). Menší část diabetiků – s lehčí formou onemocnění – léčí sami aktivně praktičtí lékaři (18,4 %). (Zdroj: ÚZIS)